Banner Head

Co je PP neboli průkaz původu

Průkaz původu je doklad, který obsahuje následující náležitosti: jméno kočky, datum narození, plemeno, barvu, jméno chovatele a jeho podpis, jméno majitele, pohlaví kočičky, EMS kód, datum vystavení PP a čtyř generační rodokmen. Tento doklad vydává plemenná kniha. Jedině průkaz původu Vám zaručí, že si kupujete kočičku daného plemene a barvy a ne křížence či potomka rodičů, kteří plemeno připomínají jen vzdáleně.

S kočičkou, která vlastní PP, nemusíte chodit na výstavy. Pokud se nechcete stát chovatelem, tak je to pro Vás zbytečné. Ale pokud byste chtěli zkusit výstavu s touto kočičkou, není to vůbec problém.

Předně je třeba říci, že důraz na průkaz původu není projev snobství, ale důkaz o zdravém a dobrém chovu nebo jednotlivci. Chov s PP je založen na cílevědomé plemenitbě, kde se dbá na zdraví každého jedince. Samozřejmostí je snaha odchovat koťata odpovídající standardu plemene se specifickým charakterem.

Koťata tedy s největší pravděpodobností zdědí většinu vzhledových i charakterových vlastností rodičů. Neznamená to ale, že z nich automaticky vyrostou výstavní kočky. Mohou mít chyby na charakteru, mohou být i nemocné, avšak díky pečlivému výběru chovných jedinců se toto stává velice zřídka.

Aby koťata dostala průkaz původu, musejí oba rodiče splňovat tzv. podmínky chovnosti. Tyto podmínky se však mohou u různých plemen lišit. Mezi vady vylučující kočky z chovu se řadí například deformace ocasu, hrudního koše a lebky, šilhavost, kýla, hluchota či nesestoupená varlata.

Pokud chceme co největší šanci na zdravého kočičího kamaráda, je nezbytné si nastudovat na jaké nemoci dané plemeno trpí a pak najít chovatele, který na tyto testy svá chovná zvířata testuje a snaží se tak dosahnout zravého chovu. Chovatelé nemají nařízeno testy provádět, proto je výběr dobrého chovatele důležitý.