Banner Head

Jak vznikají kočky bez PP 

Kočky bez PP, tedy bez průkazu původu, vypadají většinou celkem obyčejně na rozdíl od zvířat, která můžeme vidět na výstavách. Kočky bez PP totiž nejsou úmyslně šlechtěny a kříženy.

Jsou tu ale kočky, které PP nemají, a přesto se podobají zvířatům s PP, proč?

Existuje několik duvodů, proč jsou bez PP:

První důvod je, že někdo si koupil kotě s PP, které bylo určeno na mazlíčka (to znamená, že tento jedinec musí být do určitého věku vykastrován). Tento člověk kočku nevykastroval a rozhodl se, že tato kočička bude mít koťátka. Ať už byl otec obyčejný kocour, kocour bez PP nebo kocour s PP, koťátkům nemůže být vydán průkaz původu, protože jejich matka nebyla určena pro chov. Takže tato koťátka jsou bez PP. Tím se tento člověk dopustil podvodu, protože porušil kupní smlouvu s chovatelem, který mu kočičku s dobrým úmyslem prodal. Zvířátko na mazlíčka stojí totiž polovinu i méně než zvířátko k chovu, takže chovatel byl tímto člověk okraden.

Druhý důvod je, že se dají dohromady dvě kočky bez PP. Koťátka se podobají šlechtěným kočkám, protože jejich vzdálenější předkové šlechtěnými kočkami byly. Tato koťátka nemají PP, protože PP nemají ani jejich rodiče. Tato koťátka mají v sobě minimum šlechtické krve a není jasné, co z nich vyroste. Už i jejich rodiče pravděpodbně vznikli na základě podvodu.

Třetím důvod je, chovatel zmetek, který odchovává koťata s PP i bez. Znamená to, že porušuje chovatelské předpisy např. ohledně věku rodičů  moc nízký či vysoký věk... Nebo nechává kočku rodit častěji než je dovoleno. Tyto vrhy "navíc" samozřejmě nenahlašuje, protože ví, že by byl z organizace chovatelů vyhozen. Inzeruje pod jinými emaily a tel. čísly než když prodává s PP, aby se na to nepřišlo. Takový chovatel většinou netestuje na nemoci a jeho zvířata nebývají zrovna kvalitní. Jeho zvířatům není zrovna dopřáváno nějaké lepší péče, protože je má hlavně pro zisk. Těchto "chovatelů" je naštěstí v oficiálním chovu málo, ale pořád je možné na ně narazit.

Čtvrtý důvodem je takzvaný chovatel blbec. To znamená, že chovatel neuhlídal svoje kočky. Chovatelský řád dovoluje mít koťátka u koček a kocourů pouze od 12 měsíců věku a také mít u jedné kočky 3 vrhy za 2 roky. Ale většina koček dospívá dříve než ve 12 měsících a když příroda volá, tak ne vždy to člověk uhlídá. Někdy stačí pár vteřin nepozornosti a můžou z toho být koťátka. Takže pokud jedno ze zvířat je mladší 12 měsíců, či kočka měla víc jak 3 vrhy za dva roky, tak tato koťátka nedostanou PP. Chovatel má zakázáno taková koťátka odchovávat a je to pro něj značný problém, protože porušil chovatelský řád a může být z organizace chovatelů vyloučen. Tento chovatel Vás bez problému pozve na návštěvu, ukáže Vám koťátka i rodiče, průkazy původu rodičů a i dokumenty z výstav, či zdravotní testy. Tato koťátka mohou být dražší i levná. Mohou být levná, protože ostatní koťata bez PP levná jsou, a pokud chce chovatel koťátka prodat, a tak mu nezbývá než jít s cenou dolů i přesto, že se tak dostane do hlubokého mínusu. A mohou být dražší, protože čím vyšší cena, tím většinou bývájí zájemci serioznější a také chovatel nechce být až tak moc v červených číslech. U tohoto chovatele je na zvážení, zda kotě koupit, pokud by dokázal vysvětlit příčinu jejich narození a pokud by si sypal popel na hlavu tak by to možná šlo. Tato koťátka jsou "fajn", pokud nechcete jezdit na výstavy a jestli chcete trošku ušetřit. Ale je tu malý problém. Je důležité, abyste si nespletli „chovatele blbce“ a „chovatele zmetka“.


Samozřejmě existují i další způsoby, jak vznikají koťata bez PP, ale tyto čtyři jsou asi nejčastější. Jsou tu i poctiví lidé, kteří investují do zvířat bez PP, ale když jsou poctiví, proč nechovají s PP, když to není ani o moc dražší?
Stejně jako se mezi chovateli bez PP mohou najít poctiví lidé, tak mezi chovateli s PP se mohou najít ti nepoctiví, proto je důležité dobře si vybrat.
Možná si myslíte, že všechny kočičky jsou krásné, a že vám udělá radost i nešlechtěná kočka bez průkazu původu. Tak tedy nevidím důvod, proč si kupovat kotě napůl britské a z části domácí, když útulky plné koček a koťat a praskají ve švech. V poslední době jsou v nich i koťata podobající se plemenům, výjimečně i zvířata s PP. Pokud Vám tedy skutečně nezáleží na tom, jaké plemeno budete doma mít, udělejte alespoň jednu „útulkovou“ kočičku šťastnou a vyberte si ji.